Ελευθερία Αλμασίδου

21035152 10212422883999471 709491668 oΕίμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στον τομέα της Προϊστορικής Αρχαιολογίας, στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Στα πλαίσια της κύριας διπλωματικής μου εργασίας μελετώ λίθινα τριπτά εργαλεία από την Κορώνεια, έναν προϊστορικό οικισμό που τοποθετείται στην λεκάνη του Λαγκαδά, στη Βόρεια Ελλάδα. Έχω συμμετέχει ως αρχαιολόγος πεδίου σε αρχαιολογικά προγράμματα στην Ελλάδα, τόσο στο πεδίο της ανασκαφής, όσο και σε ομάδες επίπλευσης και διαλογής αρχαιοβοτανικού υλικού. Ως αρχαιολόγος πεδίου, εργάστηκα, επιπλέον, στο Υπουργείο Πολιτισμού (περιοχή Αμυνταίου, Βόρεια Ελλάδα, αν. Δρ. Π. Χρυσοστόμου). Το ενδιαφέρον μου επικεντρώνεται στον δυναμικό χαρακτήρα των λίθινων τριπτών εργαλείων και στις πληροφορίες που παρέχονται μέσα από την μελέτη τους και σχετίζονται με διάφορες πτυχές των προϊστορικών κοινοτήτων. Στο πρόγραμμα PLANTCULT συμμετέχω στην μελέτη αρχαιολογικών εργαλείων άλεσης (από το σύνολο της Κορώνειας) και στην διαδικασία των πειραμάτων άλεσης.

contact gr

Academia: https://auth.academia.edu/ΕλευθερίαΑλμασίδου

Copyright: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης 2016-2021. All Rights Reserved.